Gyűjtés hagyományosan / alapok

2017.06.09

Magyarország rendkívül jó táptalajt nyújt a gyógynövényeknek, rengeteg őshonos gyógynövény tartunk számon. Nem hinnéd, de nincsen az a bokor töve, ahol ne találnál valami használhatót! Szomorú és egyben valóságos probléma, hogy ezeket általánosságban gyomnövényként tartjuk számon, illetve irtjuk őket !

Túlzás nélkül állítom, hogy Magyarország gyógynövény nagyhatalom lehetne, ha hasznunkra fordítanánk ezeket az adottságokat, ahelyett hogy behódolunk a gyógyszeriparnak!

Gyógyvizeinkkel karöltve messze híresek lehetnénk e Földön, India után szabadon ...

De van valami, amit mi magunk is megtehetünk; hogy őrizzük azokat a hagyományokat aminek még utána tudunk eredni; számomra ez a hagyományőrzés igazi, szeretetteljes módja... MEGTANULNI AZT, AMIT NAGYANYÁINK TUDTAK!

"Régen az emberek úgy éltek, hogy életük minden percében igazodtak a természet rendjéhez, hiszen benne és általa éltek! A benne megtapasztalt körforgás, örök megújulás egy kozmikus folyamat részeseivé tette őket ... "

Ettől válik az én szememben minden kézműves mester és művész, rideg állattartással foglalkozó és nomád körülményeket választó ember hagyományőrzővé; a jelen korok ősi erőinek hordozói.


A népi hagyomány szerint: vetni fogyó holdnál, aratni növekvő holdnál ajánlatos!

Gyűjtögetés szempotjából is érdemes figyelemmel kísérni a Hold állását. Ütemezzük a növények szedését telihold idejére vagy közvetlenül előtte; telő holdnál .

Modern kutatások is igazolják, hogy a Hold nem csak az emberekre és állatokra gyakorol hatást, hanem természetesen növényekre is;

minden esetben a vízháztartás fokozódásában mutatkozik meg, tehát a növekvő vagy telihold idején gyűjtött föld feletti részek, még a gyümölcsök is sokkal lédúsabbak és zamatosabbak lesznek. ( Fák kivágása esetében is érdemes a holdjárásra hagyatkozni, mivel fogyó Hold idején szárazabbak; megmunkáláshoz ellenállóbbak, strapabíróbbak.)

Ezeken a természeti törvényeken változtatni nem tudunk, viszont együtt működni vele igen és a saját malmunkra forgatni a vizet.


Lippay János 1664-1667-ben, Posoni Kert címmel írta az első (három kötetből álló) magyar nyelvű kertészeti szakkönyvet. Ekképpen ír a most tárgyalt holdügyünkről:

"Az Holdnak változására is, és erejére igen reá kell vigyázni az ültetésben és vetésben. Némellyek a' Görög Gazdák közzül azt tartották, hogy legjóbb ültetni és vetni való üdő, mikor az hóld nevelkedik; úgymint negyedik napjátul hóld töltéig. Mikor az föld alatt lappang. Némellyek azt taníttyák, hogy job az hóldnak vénségére, hogy nem, mint iffiúságára vetni; mert az holdtölte után, erőtlenebb az hóldnak világossága, és melegsége, melly két eredeti a' termésnek és azért vékonyan s későbben hathattya által a földnek, gyökereknek, s magoknak likacskáit; lassabban is közli, vélek a melegséget és nedvességet, sazért az leveleknek búja növéseket megcáfollya, hogy inkább virágokat és gyümölcsöket nemzene."


A virágok , termések szedését jobb napsütésben, teljesen kinyílt állapotában. Amikor a szirmok a lehető legtágabb értelemben kinyílnak és a növény magába engedi a fény energiáit;

Ezt én úgy képzelem el mint egy nagyon jóleső nyújtózkodást, amikor minden porcikámban érzem az áramlást!

Ha csak úgy közelítjük ezt meg, hogy a növények kötik meg a fényt, máris érthetőbb, hogy ők közvetítik hozzánk nem csak energiáját, hanem szellemi tartalmát is !

Érdeklődj bátran:

  • Gyógynövényes túráimról
  • Workshopjaimról
  • Speciális krémjeimről, hozzávalóimról
  • Gyógyító jellegű kezeléseimről
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el