Nagy csalán ( Urtica dioica )

2018.01.11

Egész télen együtt vegetálok az erdővel; a csalán nekem a kezdet. Számomra az a kedves növény; mely a tél végét jelzi. Az elsők közt bukkan fel, és a végsőkig kitart; lombhullásig gyűjthető.

Felhasználása széles körű; a gyógyteától kezdve, a fűszeren át még fonalat is lehet belőle készíteni.  Mint ahogy a bemutatkozómban is írtam; engem ez a növény csalt be a sűrű bozótba. Szó szerint ;) Kedvencem a csalán főzelék. Palacsintába.

Node maradjunk a témánál, mire jó külsőleg?

A csalánszőr hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaz, ezért amikor érintkezésbe lépünk vele és a bőrünkbe fúródnak ezek az anyagok  fájdalmas és égető érzést okoznak.  Vérkeringés serkentő, melegítő, fájdalomcsillapító hatásúak.


Krónikus ízületi fájdalmak esetében dörzsöljük be minden nap közvetlenül a növénnyel az ízület felett. Ez fájdalomcsillapító gyógyszerek helyet kiváló természetes gyomorkímélő megoldás, mellékhatásoktól mentesen - viszont ismételni kell - az okot nem szüntetni meg.

Az első 10-20 percben a fájdalom néhány ember számára szinte elviselhetetlen lehet, ennek múlásával párhuzamosan érkezik meg az isteni melegítő, enyhítő érzés. A pöttyök múlásával megszűnik az esetleges zsibbadás-bizsergő érzés is, marad szimplán a fellélegzés. Térd-csípőfájdalom, ínhüvely gyulladás, vállfájdalmak és ízületi megfázás / pl. huzat okozta / esetében nagyon hatásos, de mint mondtam, csak tüneti, kiegészítő kezelés, gyógyszerek helyett mindenképpen érdemes erre rászokni. Időről időre a bedörzsölés után a kezdeti maró fájdalom egyre rövidebb és gyengébb lesz. Ígérem.

Soha nem voltam az a kesztyűben gyűjtögetős típus, számomra ez nagyon idegen. Puszta kézzel gyűjtöm a csalánt, ezzel elképzelésem szerint elkerülöm majd az időskori kéz ízületeit érintő reumát, deformitásokat. Tapasztalatom szerint télen is kevésbé fázik azóta a kezem.

Tehát annak akinek télen problémát jeleznek a végtagjai; lilulás, nehéz mozgás jellemzi az ujjakat és lábfejet. Próbálja meg nyáron rávenni magát heti 1-2 alkalommal egy ilyen bedörzsölésre vagy csak kezdje el szedni puszta kézzel a csalánt vagy néha nyúljon bele fokozatos hozzászoktatással ;) igaz nyáron nem tapasztalja a problémát, de télen tapasztalni fogjuk a javulást!

Ahhoz, hogy a bőrünket bedörzsöljük közvetlenül csalánlevéllel nem kell feltétlenül messzire menni; mint ahogy az fogyasztás esetében javasolnám vagy krémekhez. De megjegyzem, s nem meglepő: erdőkön, nyílt, tiszta, vadabb területeken a csalán sokkal de sokkal erősebben csíp mint a "civilizált" városokban !

Nyilván, mivel a növény számára is több a hasznosítható táplálék egy természetvédelmi vagy  érintetlen területen. Minimális a szennyezettség; így minden hatóanyaga több és erősebb. A hangyasav is. De ez csak a saját meglátásom.

A csípésétől eltávolodva, a további hatóanyagokról és kivonataira rátérve külsőleg fertőtlenítő hatású. A kelésekkel, viszkető tarkított bőr gyógyítására alkalmas. Serkenti a haj növekedését, csökkenti a korpásodást. 

Készülhet belőle tinktúra és macerátum is.

Hajpakolások és krémek esetében inkább a macerátumot, szappan esetében őrlemény vagy macerátum, sampon esetében macerátumot és tinktúrát, tusfürdő esetében mindhárom kivonat egyidejű felhasználását javaslom.

Érdeklődj bátran:

  • Gyógynövényes túráimról
  • Workshopjaimról
  • Speciális krémjeimről, hozzávalóimról
  • Gyógyító jellegű kezeléseimről
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el