Kivonatok készítése

2017.06.08

Többféle kivonási technika létezik; azt, hogy melyiket válasszuk elsőként az határozza meg, hogy mihez szeretnénk majd felhasználni. Másodszor pedig maga a növény, annak tulajdonságai, hogy a hatóanyagai miben oldódnak jobban ill. kevésbé. Persze ez megfordítható, hogy előtérbe helyezzük miben oldódik az adott növény drogja a legjobban és alkalmazkodunk hozzá, hogy mit készíthetünk belőle. Azért mégis életszerűbbnek tartom, hogy van egy elképzelésünk, hogy mit szeretnénk és ahhoz fogjuk elkészíteni a kívánt kivonatot.

Szerencsére a legtöbb növény több lehetőséget is rejt magában!


Készíthetünk:

  • TINKTÚRÁT: Patikai tisztaságú alkohollal, jó minőségű pálinkával vagy vodkával készül.

Ezekben áztatjuk a növényrészeket, majd szűrve tároljuk. Külsőleges felhasználásakor ügyeljünk arra, hogy az adott termékben ne haladja meg a 20%-ot. Ez lehet gyógykrém, bedörzsöléshez, masszázshoz. Jóval hatékonyabbnak találom ezeket, mint a mezei alkoholos bedörzsöléseket, mint tudjuk az alkohol könnyen párolog, vivőanyag segítségével hamarabb kifejtik a hatásukat.

Használhatjuk még arctonikokba, viszonylag töményen; de fogkrémekbe és testápolókba inkább csak cseppenként, néhány százalékban használjuk. Az utóbbi esetekben célszerű inkább a patikai tisztaságú alkoholt választani, mivel annak nincsen mellékes bukéja. Egy gyógyhatású krémtől nem várjuk feltétlen, hogy aromaterápiás hatású is legyen ( tudjátok, a gyógytea sem feltétlen kellemes az ízlelőbimbóinknak ) de egy testápoló azért mégse legyen ágyasmeggy illatú.

Előnye, hogy hosszas ideig eltartható; mondhatni örökre. Lehetőség szerint használjunk barna üvegeket.

  • MACERÁTUM: Valamilyen általunk kedvelt, hidegen sajtolt növényi olajban készül. Nyáron a nap melegében fürdetjük a növényi részeket minimum 1 hónapon keresztül gondosan tisztára mosott üvegben. Érdemes erre a célra, egy magas E-vitamin tartalmú, nehezen avasodó olajat választanunk, mint például a szőlő magolajok. (Nagyban befolyásolja ezeknek a macerátumoknak az eltarthatóságát maga az olaj szavatossága.) Télen pedig ennek az alternatívájaként vízgőz fürdő felett lábasban tudjuk módjával melengetni a masszát ....erre a célra kizárólag a kókuszolajat javaslom; mert tudtommal az egyetlen olyan növényi zsír ami magasabb hőmérsékleten sem károsodik jelentősen. Természetesen azoknak akik fával fűtenek, sokkal könnyebb dolguk van, mert egyszerűen a kályha tetején felejthetik ;) A tűz egyébként is egy nagyon pozitív, tisztító hatású elem.

Ha szappanokhoz készítjük, abban az esetben nem kell ragaszkodnunk a hidegen sajtolt olajokhoz.

  • VIRÁGVÍZ: Leginkább aromás növényekből készítjük, nyilvánvalóan vannak erre kifejlesztett speciális eszközök, de otthon is próbálkozhatunk:

Szükségünk lesz hozzá egy jókora fazékra, melybe bele kell helyeznünk egy lapos követ, féltéglát, vagy bármi alkalmasat arra, hogy rátegyünk egy kisebb lábast. E köré szórjuk a virágokat, fűszernövényeket; majd addig töltjük vízzel*, hogy a kis lábasunk mindebből semmit se érezzen. A fazék fedőjét fordítva tesszük rá, így a felénk néző ölébe jégkockákat szórunk. Lassú, egyenletes tűzön forraljuk, a jégkockákat folyamatosan pótoljuk. Az így lecsapódott vizet a lábasba hívnám virágvíznek. Egy teafőzetnél jóval kellemesebb. Hűtőben tárolható. Főként az illatáért készítjük és használjuk. Gyerekek és érzékeny bőrűek esetében mindenképpen jobb választás az illóolajoknál. Használhatjuk szobaillatosításhoz, testápolókba, szappanokba; igazából a növény tulajdonságaihoz mérten, de szinte bármihez! Fiziológiás hatása elenyésző, a limbikus rendszerünkre hat; ahol az érzelmek születnek;)

* Érdemes desztillált vizet használnunk, mivel az oldott anyagokban szegény; egészen pontosan nincsenek benne oldott anyagok.

  • ILLÓOLAJokat: Készíthetünk, illetve csak készíthetnénk egy pálinkafőzőhöz hasonlatos; úgynevezett aquitara lepárlóval. De ehhez tengernyi növényt kéne gyűjtenünk és az ára is borsos.
  • PRÉS-LEVEK: Présgéppel kinyert növényi nedvek, melyek a növény minden tulajdonságát, hatóanyagát magukban hordozzák. Hátránya, hogy határozottan romlékony, mindenképpen friss felhasználást vagy tartósítást igényel!

A legügyesebb, amikor ezeket a kivonatokat "halmozva" használjuk fel; így a különböző módon kinyert drogok egymást támogatva a lehető legmagasabb szinten érik el a megkívánt hatást.

Érdeklődj bátran:

  • Gyógynövényes túráimról
  • Workshopjaimról
  • Speciális krémjeimről, hozzávalóimról
  • Gyógyító jellegű kezeléseimről
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el