Közönséges dió ( Juglans regia)

2017.09.28

Népies elnevezése: kulcsos dió.

A leveleit érdemes már májusban elkezdeni szedni, de igazából egészen az első termések megjelenéséig gyűjthetjük. Mindig értékes, de érezhetjük rajta mikor húsos, leveses, ragacsos igazán. Persze ezt fája, kora és lelőhelye is válogatja.

Aztán persze később gyűjthetjük a termését még éretlen formában, a zöld dióból remek likőr készíthető ;) Kiváló aperitif; segíti az emésztést. Állítólag ilyenkor még magas a C vitamin tartalma is, ami nagyon jó kiegészítője a magas vastartalmának...A kifejlett dió termésében pedig számos vitamin és ásványi só található: magnézium, foszfor, vas, kálcium, cink, B9-, B6-, E- és A-vitamin. No de maradjunk a külsőleges felhasználásánál, jómagam diólevél fanatikus vagyok. Ebből készítem a legtöbb préslevet és macerátumot.

A egyszerűen kiszárított levelek is erős gombaűző, fertőtlenítő hatásúak, teáját használhatjuk szemmosáshoz, így a méregtelenítő hatása lévén oldja a szemfenéken lerakódott anyagokat - javítja a látást. Használhatjuk még hajöblítéshez, csillogóvá és dúsabbá teszik a hajat. Erős főzettel a diabéteszes láb problémái is kezelhetőek, kordában tarthatóak vele. Orrba szippantva orrpolip esetében is enyhülést hozhat ( parlagfűvel kiegészítve!) Az ekcémás, problémás bőr is meghálálja.

De azért mégiscsak körülményes minden nap lefőzni egy teát és azzal arcot vagy hajat mosni....nem túl életszerű ha az embernek nincsenek különösebb problémái.

Ellenben a tinktúrája, az olajos kivonata és az általam egekig magasztalt présleve könnyedén belecsempészhető a napi szinten használt higiéniai és kozmetikai szerekbe! Például almaecetbe áztatott friss levelek is "eleresztik magukat" és remek arctisztító folyadékot kapunk.


Egy présgép segítségével kipréselem a frissen szedett diólevelek nedvét. Nagyon jól préselhető gyógynövényünk, ez nem mindegyikről mondható el.

Kísérletezni kellett miben tehető el tartósan, hiszen ezek a nyers levek hamar megromlanak. Versenybe került az alkohol, az ecet a sózás.

Ecetben szuperül eláll az anyag 50-50%os arányban is, többel nem próbálkoztam a prés-RÉM javára. Minimum biológiai erjesztésű és maximum 5%os ecetet használjunk, de érdemes beruházni egy jó üveges bio ecetre. ( vannak nagyon jó barna üveges ecetek).

Az ilyen üvegeket öröm eltenni a következő kivonat elkészítéséhez!;)

Tehát 20ml dió-rém és 20ml ecet, persze ez lehet 20-80 is.

Ez ezzel a lendülettel egy kész termék, nem kerül további felhasználásra, már mint alapanyag. Krémekbe, samponokba nem igazán teszünk ecetet.... ellenben egy lavórba beletehetjük és áztathatjuk benne a lábunkat ;) gomba ellenes és fertőtlenítő határa révén ecsetelhetjük direktbe is a körmeink, ujjaink környékét.

Hajöblítőszerként is megállja a helyét, tehetünk hozzá ilyenkor egy kis csalánt is. Így kapunk egy csodás hajserkentő, tisztító és korpaellenes matériát. Enyhén sötétítheti a hajszínt, a csillogás viszont garantált.

Pattanások ellen horgolt kis koronggal szoktam esténként áttörölni az arcomat vele, még a legkritikusabb esetekben is gyors javulást hoz. Aknés, gyulladt bőr, valamint "Pattanásos hát szindróma" ellen is bevethető.

Pusztán ehhez viszont nem érdemes egy présgépre beruházni. Az ecet az alkoholhoz hasonlóan nagyon jól kioldja a növényi hatóanyagokat. Tehát érdemes úgy kezdeni, hogy először is a növényeket egy szép, tiszta, minél érintetlenebb isteni helyről szerezzük be.

Aztán ezeket - mert a diólevélen kívül számos jó hatású őshonos növényünk van - egészen egyszerűen bele is áztathatjuk az ecetbe. Pár nap után már szépen megszínezi, de jó ha minimum 1 holdtöltét áll benne használat előtt. A későbbiekben sem kötelező leszűrni, kiváló dekorációs elem a fürdőszobában, egy üvegcsébe rejtett  'szálvirág'.

Erre a célra, és hasonlóan nyugtató, ápoló és fertőtlenítő hatásáért gyűjthetünk levendulát. Összehúzó és extrán női minőségű a cickafark.

A diólevél prés-rémet alkoholos tartósítás után használhatjuk hasonlóan a tinktúráshoz, azzal a különbséggel hogy sokkal kevesebb kell belőle. Adalékanyagként szolgál nálam a hidratálókrémekbe, hajápoló pakolások, samponok esetében. Nagyon jó hatással van a hajra, tisztítja és tapasztalatom szerint a növekedését is serkenti. De bőrpuhító, feszesítő hatásáról is híres.

Fagyasztani is szoktam a présleveket, így bármikor előkaphatok egy adaggal szappankészítés során. Tökéletes a vízbázishoz, de a jó öreg un. rasztaszappanomhoz ( mely nem csak raszta haj mosásához szuper)  nem csak a vízbázishoz adom a diólevelet, hanem a zsírbázishoz is. Persze ezt nem préslé formájában. Hanem?

Macerátum!

A hajápoló szappanomhoz dióleveles és csalános macerátumot készítek minden évben. Erre az esetre oliva olajban szoktam pihentetni a leveleket. Hónapokig. Melegen sajtolt oliva pogácsában, mert szappanhoz szerintem kár megvenni a hidegen sajtoltat.

Bőrápoláshoz, testápolókba, napkrémekbe, ricinusolajban készítettem, mely egyébként is nagyon jó hatású olaj. De idén elkezdtem törekedni arra, hogy minél több alapanyagom Magyar földről származzon, főként környezetvédelmi szempontból. így idén már nem rendeltem ricinust, inkább hidegen sajtolt napraforgóolajjal és kenderolajjal próbálkozok.


A macerátumok eltarthatósága főként attól függ, hogy milyen olajat választunk a kinyeréshez. Vannak könnyen avasodó és időtállob olajak. Ez attól is függ, hogy mennyire bővelkedik E vitamin tartalommal. És persze vannak növények amik egyébként alkalmatlanok a maceráláshoz....

Ha 1-2 hónap, max fél év után leszűrjük még 1 évig egészen biztos eláll.  Ha pl csak testápolót szeretnénk készíteni belőle, akkor érdemes szűrés után egyből összemelegíteni egy kis méhviasszal és nem fog meglepetéseket okozni 1-2 év után sem.

Az alkoholos kivonatok, tinktúra és prés-levekből szuper immunerősítő cseppeket is varázsolhatunk, erről az immunizálás fül alatt olvashattok majd. Ebben az esetben NEM  a dió  levelét, hanem a zöld, még puha diót gyűjtsük!

A diólevél kivonatokból készülhet: Köröm ápoló krém, dezodor, intim fürdőgél és krém, sampon, tusfürdő, hidratáló és masszívabb krém, napozó- és védő krém, haj és arcpakolás, hüvelykúp, szappan, arctisztító tonik, feszesítő krém, szemkörnyék és dekoltázs ápolószer, bőrproblémákra csodakence és baba popsikrém. Mindezeket igyekszem folyamatosan tölteni a receptek fül alá.

Érdeklődj bátran:

  • Gyógynövényes túráimról
  • Workshopjaimról
  • Speciális krémjeimről, hozzávalóimról
  • Gyógyító jellegű kezeléseimről
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el