Fenyő ( luc és erdei )

2018.02.03

A rügyek megjelenésével kezdődik a gyűjtés; de csak módjával! Általános szabály: jut is marad is!

Azt mondják a rügyekben - a magokhoz hasonlóan - benne van a növény minden információja, minden tudása és hatása. Ezekből a részekből készíthetjük a legerősebb elixíreket! Un. rügy-esszenciákat. ( erről bővebben a kivonatoknál olvashattok.)

Ezt a 2 fajta fenyőfélét gyűjthetjük magabiztosan: Lucfenyő ( Picea) és erdei fenyő (Pinus sylvestris L. )

Őseink a téli napforduló idején ünnepelték a Napisten születését, amikor hosszabbodni kezdenek a nappalok, vége a sötétségnek. A Napistent számukra az örökzöld fenyő jelképezte, így lett a fenyő a halhatatlanság fája.

A fenyők gyantáját olykor csapolás nélkül is gyűjthetjük, ha vagyunk elég bátrak! Használhatjuk szárítva ( porrá őrölve) vagy alkoholban oldva tinktúraként bemasszírozószerként, krémalapanyagként; torokfájás, derékfájás, isiász, izomfájdalmak, tüdőbetegségek esetében. A lepárolt gyanta terpentint ad, amely külsőleg alkalmazható reumatikus fájdalmak, ficamok, rándulások, zúzódások kezelésér.

Olajfürdőben; macerátumként Illatos és egészséges masszázsolajat kapunk, amely oldja az izom- és az idegfeszültséget. Emlékeim szerint az első elkészített macerátumom volt erdei fenyő hajtásaiból, melyet akkor még Budapesthez közel; a Fóti-somlyón gyűjtögettem. Kiválóan funkcionált masszázsolajként. Kétség kívül az egyik legegyszerűbb kivonási technika, de annyival gyengébb is.


A fenyőfürdő frissíti a bőrt, javítja a vérkeringést, erősíti a véredényeket, előnyös a vese és a hólyag betegségei esetén.

A bőrgyógyászok által felírt kenőcsökbe is előszeretettel használnak fenyőkivonatokat; krónikus bőrproblémák közül egészen bizonyosan enyhíti a Rosacea tüneteit. Gyulladásgátló hatása elismert.

Legerősebb kivonatot a friss fenyőhajtásokból préselve nyerhetjük, illetve a rügyekből és törzséből fakadó gyantakeverékkel.

Fogjunk 2 marék fenyőhajtást - akár le is fagyaszthatjuk télire - öntsük fel fél liter vízzel, botmixerrel turmixoljuk össze majd leszűrve permetszerként használhatjuk a levegő frissítéséhez és fertőtlenítéséhez. Érdemes vagy kis adagot készíteni vagy valamilyen módon tartósítani a löttyöt. Kis párologtatóba is tehetjük.

Akár kutyánk szőrét is bepermetezhetjük vele kártevő űző hatása miatt, amennyiben ez őt nem zavarja.

Inhaláláshoz ugyanezt főzve használjuk, kigőzölhetjük vele az arcunkat, mélyeket lélegezve tisztítja a tüdőnket. Szabaddá teszi a légutakat, köptető-nyákoldó hatású, csillapítja a köhögési ingert.

Érdeklődj bátran:

  • Gyógynövényes túráimról
  • Workshopjaimról
  • Speciális krémjeimről, hozzávalóimról
  • Gyógyító jellegű kezeléseimről
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el