ORGANIKUS raszta-illatosító tömb

2018.02.02

Hosszú hosszú évek óta áhítozok egy igazán tartós, de természetes illatosító módszer után.  Egy szappan, egy hajpakolás lehet nagyon illatos ... a hajam sosem lett igazán az ;) Friss és tiszta igen, de azért néha még én is vágyok ennél többre; hogy utánam a levegőbe szagoljanak az emberek és azt gondolják Mmmm !! Mmmennyei!

Az illóolajok természetükből adódóan nem tartósak, töménységük miatt nagyon finoman kell bánni az adagolásukkal, a vegyszeres samponok, balzsamok és hajfestékek meg persze alapból nem jöhetnek szóba!

Így csapott át a füstölőkkel való kapcsolatom egy egészen más dimenzióba.

Kedvenceim közé tartozik a benzoin gyanta; első raszta illatosító tömbjeim fő alapanyagául szolgált. Bódító, balzsamos illata volt főként az amiért erre jutott a választás. Utólag kiderült, hogy gyógyászati célra szánt hatásai is figyelemre méltóak!

Európában a mai napig a légzőszervi betegségek gyógyszereinek egyike.
Asztma, hörghurut, megfázás, köhögés egyik bevált ellenszereként használják. Nyugtatólag hat a tüdő működésére, nyákoldó hatású, képes megakadályozni a fölösleges váladékok lerakódását, és segíthet ezektől megtisztulni.

Nagy szerepe lehet a gyors és viszonylag fájdalommentes sebgyógyulásban. Nyugtatóan hat a túlérzékeny és a gyulladt bőrfelületekre, megszünteti a pikkelysömör következtében fellépő vörös foltokat és a viszketést, de jó az ekcéma és egyéb bőrgyulladások gyógyítására is. Kozmetikus vegyészek sok bőrápoló szerhez adagolnak benzoét, mert elősegíti a repedezett és a felhólyagzott bőr gyógyulását. Megfiatalítja a száraz, kicserepesedett bőrt, különösen alkalmas a kéz és a sarkak ápolására. Fenntartja a bőr rugalmasságát. Rendszeres használata idővel puhítja a hegszöveteket.


Tehát egyből többfunkciós a dolog ( mint ahogy az a gyógynövényes történeteknél lenni szokott) de ha csak az illatát vesszük, szerintem férfiaknál-nőknél egyaránt elmegy és a további hozzávalóknál is igyekeztem ezt a vonalat tartani! ;)


Több mint 25 féle gyógynövény egészíti ki és erősíti fel a benzoé illatát és hatását. Elfogultságom vitathatatlan, körülbelül 15évnyi gyűjtögetésem emlékéül daráltam össze egy egész láda gyógynövényt - képzelhetitek milyen illata volt mikor felemeltem a tetejét ! Imádom!

. . . és azt a sok szeretetet, hálát és hitet öntöttem ezekbe a tömbökbe is amiket a "rétekről, hegyekről-völgyekből szedtem össze".

Tisztító, űző és erősítő hatása vitathatatlan. Ha a kezedbe vételezed - érezni fogod!

A teljesség igénye nélkül: fenyőtű, galagonya, parlagfű, cickafarkfű, babér, szurokfű, zsálya, komló, levendula, kender, mocsári menta, bodza virág, nyírfa levél, birsalma héj, meggy csuma,  rozmaring, csalán, bazsalikom, aranyvesszőfű, mezei zsurló, fehér üröm, kamilla, málna levél.

Ezeket majd helyettesíted a Te kedvenc gyógynövényeiddel, illetve válogathatod össze tudatosan a tisztítás, fertőtlenítés és illatfelhő reményében!

Propolisz; erősen fertőtlenítő, baktériumölő ragacsos, gyantás anyag - melyet a méhek a kaptár védelmére *"állítanak" elő. Itt ki is térnék egy pillanatra: tehát a méhszurokról beszélek. Azért kevesen neveznénk ezt előállításnak ha a saját végtermékünkről lenne szó . . .  ;) De mivel ámulatba ejtő és igazolt a hatása így már egyből kincs. Az. Nekünk. Szerintem a méhek életében ez főként ( és nem kizárólag ) "terület jelölő" funkciót tölt be, ha egy kicsit belegondolunk akkor ez elég logikus, persze ezt nem írja senki sehol. Csak én.

Így győzöm meg magam mindennap arról, hogy ezzel nem zsákmányolom ki a méheket, nekik ez egy könnyű szerrel pótolható dolog. Persze nem szabad túlzásba esni. Ezért sem véletlen, hogy kizárólag termelőktől és hobby-méhészektől szerzem be az ehhez hasonló anyagokat! Akik lelkiismereten űzik ezt a szakmát. Nem támogatom a méh-ipart. Reményeim szerint belátható időm belül semmilyen ipart nem lesz szükségszerű támogatnom...

Illatát tekintve közel sem semleges, eléggé megosztó lehet önmagában, de a benzoé gyantával kimondottan jól harmonizál. Eltűnik benne. A hatását tekintve pedig méltán kerül bele a raszta-ápolási szerek világába.

Egy kis vivőanyagként szolgáló diólevél-macerátumot is tettem bele (ricinusolajban). Hiszen ezt az egészet olyan állapotban szerettem volna tálalni, hogy a hajat tartósan illatosítsa, nem utolsó sorban ápolja, de ne hagyjon látható nyomot-érzetet, ne morzsolódjon könnyen szét és maga a tömb is tartós legyen.

A diólevél az egyik vesszőparipám. Minden hajápoló termékembe belekerül. Baktérium, gombaölő tulajdonságai mellett serkenti a haj növekedését, ápolja azt.

Éppen csak annyi került bele, hogy a méhviasz és a gyanta keveréke ne egy kőkemény valami legyen, hanem valósággal kenődjön - de mint említettem a napi használatra lett ez a tömb hivatott, így nem kenődhet túlságosan, nem hagyhat zsíros érzetet. Ezt az arányt volt a legnehezebb kitapasztalni.

És végezetül a (termelői) méhviasz; mely a diólevéllel párhuzamosan ápolja a hajat, de igazából alap-bázisul szolgál. Illetve amiatt volt rá szükség mert nem vagyok jártas a füstölő készítésben és ezzel a módszerrel biztosra mentem, hogy össze fog állni. Gyúrás nélkül, mondhatni sterilen önthető matériává teszi a receptet. Most már nem is készíteném másképp.

Használati útmutató: közvetlenül a hajhoz kell dörzsölni. Összefogunk 1-2, 5, 10 tincset és fel-le bedörzsöljük vele. Lehet egyenként az összeset, de nem szükségszerű. Mindennap megismételve úgy is az egész illatozni fog végül ;)

Érdeklődj bátran:

  • Gyógynövényes túráimról
  • Workshopjaimról
  • Speciális krémjeimről, hozzávalóimról
  • Gyógyító jellegű kezeléseimről
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el